x


Beyin damarlarında oluşan daralma ve küçülme durumu hastada organ yetmezliğine yol açabilmektedir .Durumun en ciddi sonucu hastanın hayatını kaybetmesiyle olduğu bilinmektedir.Küçülmenin hangi damarda olduğuna bakılarak belirlenmektedir.

BELİRTİLERİ

→ Yoğun baş ağrıları

→Beyinde baloncuk oluşumu

→Kan Dolaşımında yavaşlama

→Çeşitli  görme bozuklukları

→Şeker Hastalığı

DAMAR HASTALIKLARI

Beyin ve damarlarında oluşabilecek olan çeşitli komplikasyonlar sonucu hasta farklı rahatsızlıklara maruz kalır .

∼ Damar yırtılması

∼Damar genişlemesi

∼Pıhtı oluşumu

∼Damar tıkanıklığı

DAMAR TIKANIKLIĞI :

Beyin damar hastalığı vakalarının yüzde 80’lik oranını bu rahatsızlık oluşturmaktadır.Beynin damarları trombos ile tıkanır bunun sonucunda damarlarda daralma durumu meydana gelir .

→Denge kaybı ve yürüme  de problem

→Baş dönmesi

→Vücudun bir kısmında uyuşukluk ve karıncalanma hissiyatı

→Algı ve tepki de sorun yaşama ve zorlanma

PIHTI OLUŞUMU:

Beyne giden bir atardamardan kopan bir plak beyine ulaşır ve burada tıkanıklığa sebep olur.Hasta bir çok ciddi sonuca maruz kalabilir.Erken teşhis çok önemlidir . Yoksa plağın parçalanması için ameliyat gerekecektir.

DAMAR GENİŞLEMESİ:

Burada en yaygın olan durum anevrizma olarak bilinmektedir.Bu hastalıkta hastanın beyin damarlarından zayıf olanlarda anormal düzeyde bir genişleme görülmektedir.Herhangi bir anevrizmanın yırtılması sonucu bu rahatsızlık ile karşılaşılır .Rahatsızlığın en kötü yanı  belirgin  ve bilinen  belirtilerinin olmamasıdır .Felç geçirme durumu vardırhastanın çok dikkat etmesi gereken bir durumdur .

DAMAR YIRTILMASI

Hastalık çoğunlukla tansiyon sebebiyet verdiği bir hastalık olarak bilinmektedir.Yüksek tansiyon olan hastaların bu hastalığa dikkat etmesi gerekir.Bu hastalık durumunda hastanın beyni ile kafatası arasında bulunan damarda yırtıkoluşur . Bu yırtık hiç bir zaman beynin içerisine girmez . Bu tip yırtılmalarda hasta ölüm riski yüzde 90 ‘dır. Erken teşhis çok önemlidir . Hasta felç kalma durumu çok yüksektir .

 

WhatsApp chat