x

Felç beyni işlevsel olması için besleyen kan damarlarında mevcut olan akışın birden kesilmesi ile oluşan ve bunun sonucunda meydana gelen beyin hasarı neticesinde bir durumdur. İki türlü felç çeşiti bulunur . Birincisi iskemik felç ikincisi de hemorajik felçtir.Ama felçlerin kişilerin yuzde 85 iskemik felç olduğu geri kalanların da hemorajik felçtir.

BELİRTİLERİ

Kişi felç geçirmeden önce bir takım belirtiler hisseder.Bunların ilki yüksek tansiyon .Tansiyon yükselen kişiler değişikliği hemen hissetmezler . Yükselen tansiyon beyin hasarı ve beyin kanamalarını en büyük belirtilerden biridir. Tansiyon yükselmesi neticesinde beyne giden damarlarda yavaş yavaş daralma meydana geliyor,sonrada yapıları bozuluyor ardında kan diğer bölgelere gidiyor. Boyun tutulması , ayağını hissedememe ,çok  şiddetli ve geçmeyen baş ağrısı ,görme kaybı  halsizlik ,bilinç bulanıklığı gibi durumdaki belirtileri kişi dikkate alması gerekir.

Kolestrolü  ve tansiyon yükseltecek besinlerden uzak durmalı . Özellikle tuzdan uzak durmalı su tüketimine özen göstermesidir.Lif bakımından zengin olan yiyecekler kullanılmalı .

WhatsApp chat